• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

İyileşme dönemi

estetik cerrahi Bacak implantı hastalarının iyileşme dönemini hemen ameliyatın sonrasından itibaren şöyle özetleyebiliriz:

estetik cerrahi Ameliyat akşamı: Ameliyat günü bu hastaların şiddetli ağrısı olur. Bu ağrı, genellikle tablet ağrı kesiciler gibi ağızdan alınan ilaçlarla geçmez. Bu yüzden ben hastalarımı ilk akşam hastanede yatırıp, ağrı kesicileri damardan veriyorum. İlk akşam bu kadar ağrı olmasının sebebi, implantların kas içine konmasındandır. İlk gece, hastanın oda içinde kısa yürüyüşler yapmasına izin vardır. Birisinin yardımı ile yürüyerek tuvalete gidebilir. Yürüyüş, kısa adımlarla emekler gibidir. Kas içi ve kasaltı implant konan tüm ameliyatlarda, ameliyat akşamı şiddetli ağrı olur. İmplantlar kas içinde yada altında olduğunda, kas gerilimi ağrı yaratır. Hasta, bu yüzden bir gece hastanede yatırılır ve ağrı kesiciler damardan serumla verilir. Ertesi sabah artık ağrı hafiflemiştir ve tablet ağrı kesicilerle geçer. Bu sırada hastanın bacakları, parmak uçlarından dizine kadar özel bir bandaj ile sarılıdır. Bu bandaj, 3. gün yapılacak kontrolde alınacaktır..

estetik cerrahi Ameliyatın ertesi sabahı: Bir gece hastanede yatırılan ve ağrı kesicisi damardan serumla verilen hastanın ağrıları hafiflemiştir. Tablet ağrı kesici ve antibiyotik verilerek taburcu edilir. Hasta genellikle tekerlekli sandalye ile hastane kapısına kadar indirilir ve taksi yada kendi arabası ile evine gönderilir.. Evinde asansör olmayan hastaların merdiven çıkmasında sakınca yoktur; sadece merdiven çıkmak biraz ağrılı olacaktır..

estetik cerrahi Evde ilk 3 gün: Hastaya evde 3 gün istirahat tavsiye edilir. Antibiyotik ve ağrı kesicilerini kullanır; tuvalete gitmek dışında pek yürümez; istirahat eder. Ağrı kesiciler bazı hastada yeterli gelmez; bu durumda bir kas gevşetici de alınabilir.

estetik cerrahi Üçüncü gün kontrol: Hasta, 3. yada 4. gün kontrole gelir. Genellikle hasta kontrole geldiğinde yürüyüşünün bir videosunu alıyoruz. Aşağıda bazı hastaların 3. gün ilk kontrole geldiklerindeki yürüyüşlerini göreceksiniz. Bu ameliyatı olmayı planlayan hastaların en çok merak ettikleri şey yürüyüşlerinin nasıl etkileneceği oluyor; bu yüzden bu videolar merakınızı giderebilir..

estetik cerrahi 3. gün ilk kontrolde, bacağa sarılan bandaj açılır, tekrar yapılmaz. Ayrıca ben ameliyattan sonra varis çorabı giyilmesini de önermiyorum.. Bunu çok soruyorlar. Sanırım yurtdışında önerilen bir şey ama ben önermiyorum, bir zararını görmedim.. Bir faydası olacağını da sanmıyorum.. Olsa olsa ilk ay içindeki bacaklardaki şişmeleri önleyecektir ama bu durum zaten geçici bir durum. Bunu önlemek için sürekli varis çorabı giyilmesini gerekli bulmuyorum. Bu kontrolden sonra sargılar açıldığından ve bacak kası gevşediğinden hastanın yürüyüşü hızla düzelir; bir kaç gün içinde eski halini alır..

estetik cerrahi Dikiş hattı üzerindeki pansuman açılır. Dikiş hattı üzerine, yaranın hava ile temasını önleyen bir sprey sıkılır ve hasta evine gönderilir. O gece duş alabilirsiniz.. Duştan çıkınca mutlaka diz arkasındaki dikiş hattı üzerini bir havlu ile kompres yaparak kurulayınız, ıslak kalmasın..

estetik cerrahi Aşağıda bazı hastalarımın ameliyattan sonra belli günlerde yürüme videolarını göreceksiniz.

Ameliyattan sonra 3. gün. Çok çabuk toparlamış bir hasta. Açık söylemeliyim, her hasta bu kadar çabuk normal yürüyüşüne kavuşmuyor. Çok istisnai bir hastam...

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

Bu hastanın yürüyüşü 3. gün için çok tipik.. Hastalar 3. gün kontrole geldiklerinde genellikle böyle kısa adımlarla yürüyorlar..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

3. gün ilk kontrolünde bir hastam..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

3. gün kontrole gelen, çok çabuk toparlamış bir hastam.. Giydiği dolgu topuklu ayakkabılar ameliyattan sonra ilk günlerde yürürken rahatlık sağlıyor.. Bu yüzden ameliyattan sonra ilk bir iki hafta bu tarz ayakkabılar giyerseniz rahat edersiniz..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

Dördüncü gün kontrole gelmiş, henüz sargıları açılmamış bir hastam..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

estetik cerrahi 6. gün kontrol: Altıncı gün, ikinci kontrolüne gelen yabancı uyruklu bayan hastam.. Bu kontrolünden sonra aynı gün, hastamı yurtdışına havayolu ile gönderdik..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

10. gün kontrol: Bacak şekillendirme ameliyatı geçirmiş hastam; 10 gün kontrole geldiğinde..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

İlerleyen günlerde: Bir hastamın 14. gün kontrole geldiğinde yürüyüşü..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

estetik cerrahi Geç dönem: Baldır implantı hastalarının eski normal yürüyüşlerine kavuşmaları gördüğünüz gibi 1 hafta-10 gün alıyor.. Daha geç dönemde değişiklik oluyor mu? Evet... Aylar içinde bacak kası ve kasın zarı (fasyası) biraz daha gevşiyor ve bacak çapı 1-2 santim daha artıyor.. Yani bir kaç ay içinde bacak biraz daha kalınlaşıyor. Bu yüzden implant şeçerken doktorunuz bunu da gözönünde bulundurmalıdır. Örneğin ben eskiden 180 cc.lik implantları daha çok kullanıyordum. Bu hastaların bazısı 6 ay-1 sene sonra başka estetik ameliyatlar için tekrar bana başvurdular. Gördüğüm kadarı ile implant zaman içinde bacağa biraz daha hacim katıyor. Geç dönemi hesaba katarak artık 180 cc.lik implantları eskisi kadar çok kullanmıyorum.. Çok büyük bir hacim artışına ihtiyacı olmayan ortalama bir vakada 180 cc. implant kullandığımda, hemen ameliyat sonrası görüntü tatmin edici olsa da geç dönemde (6 ay-1 sene sonra) bacakların istediğimden daha fazla kalınlaştığını gördüm. Zamanla implantın bacağı daha da kalınlaştırdığını gördüm; bu yüzden artık eskisi kadar büyük implantları kullanmıyorum. Ortalama bir vakada daha çok 110-120 cc implantları kullanıyorum. Hastalarıma da söylüyorum: 'Bu ameliyatın gerçek anlamda sonucunu görmek için 6-9 ay geçmesi gerekiyor.. Sabırlı olun..'
Polio sekelli hastalarda iyileşme

Polio hastası, 3. gün kontrol: İlk kontrolde bu hastaların yürüyüşü daha zor oluyor. Genelde kısa kısa adımlarla, emekler gibi yürürler.. İyileşme daha uzun vakit alır..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

Polio hastası, 6. gün kontrol: Bu hastaların iyileşmesi, normal hastalara göre daha geç olur..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

Polio hastası, 7. gün kontrol: İlk kontrolden sonra 7. günde polio hastasının yürüyüşü.. Polio'lu olmayan hastalar (mesela sadece çarpık bacak sebebiyle ameliyat olanlar) aslında 7. gün neredeyse normal yürüyüşlerine kavuşuyorlar. Polio hastalarının ise eski yürüyüşlerine kavuşmaları 10-15 gün alabiliyor..

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..

Ameliyat izleri farkedilir mi?

estetik cerrahi Hastaların en çok merak ettikleri şeylerden biri de izlerin görünür olup olmadığı.. Bu bölgede izler genelde çok iyi iyileşiyor. Geriye belirgin bir iz kalmıyor; ama hastaların sabırlı olmaları gerek.. İzlerin iyice silikleşmesi 6-9 ay alıyor.. Aşağıda bir kaç örnek görebilirsiniz.

estetik cerrahi Bugüne kadar 3-4 hastamda şöyle bir şey oldu.. Ameliyattan 10-15 gün sonra beni arayarak topuklarında ve ayak tabanlarında morluklar geliştiğini söylediler. Bu morluklar, ufak bir kas içi kanamayı gösteriyor. Muhtemelen, ameliyat sırasında protezi koyarken, görmediğimiz ufak bir kas içi kanama oluyor, yada sonradan hasta yürümeye başladığında kas içi ufak bir kanama oluyor.. Aradan geçen 10-15 gün içinde bu ufak kanama aşağı doğru süzülüyor ve ayak tabanına ve topuğa gelince dışarıdan görülür hale geliyor.. Hiç bir zararı olmayan, kendiliğinden düzelen bir durum.. Herhangi birşey yapmaya gerek yoktur.. Morluklar 15-20 günde tamamen kayboluyor..
Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087