• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

ÖRNEK HASTALAR

1 - İNCE BACAKLI HASTALAR

VAKA 1:

Bacaklarının ince olması şikayeti ile başvuran hasta. Silikon implantlar ile kalınlaştırma yapıldı. Ameliyat sonrası fotoğrafları 1. haftanın sonunda, hastanın 2. kontrolünde çekildi.


VAKA 2:

Bacaklarının ince olması şikayeti ile başvuran hasta. Hasta kadın olduğundan simetrik ve orta boyutta implantlar ile kalınlaştırma yapıldı. Ameliyattan sonraki fotoğraflar 7 yıl sonra çekildi.


VAKA 3:

Bacaklarındaki çarpıklığın düzeltilmesi için başvuran kadın hasta. Hastaya simetrik baldır implantları ile bacak şekillendirme yapıldı. Bu hastayı ameliyat ettiğimiz yıllarda desenli çoraplar moda idi. Bu ameliyatı yaptığımız hastalarımız hep kısa etek ve bir dizi desenli çoraplar alıyor ve bize kontrole bu etek ve çorapları giyerek geliyordu. :-) Ameliyat sonucunun son derece doğal ve estetik açıdan güzel olduğuna dikkatinizi çekerim..


VAKA 4:

Çarpık bacak yüzünden başvuran kadın hasta. Simetrik silikon baldır implantları ile bacak şekillendirme yapıldı..


VAKA 5:

Bacaklarının ince ve şekilsiz olduğu şikayeti ile başvuran Tanzanyalı hastamız. Simetrik silikon implantlar ile bacak şekillendirme yapıldı. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 2 hafta sonra çekildi.


VAKA 6:

Silikon baldır implantı ile bacak şekillendirme.. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 3 ay sonra çekildi.


VAKA 7:

Silikon baldır implantı ile bacak şekillendirme.. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 1.5 ay sonra çekildi.


VAKA 8:

Başka bir klinikte bacak estetiği yapılmış (!) hasta. Hasta bize başvurduğunda görüntüsü ilk fotoğraftaki gibiydi. Asimetrik ve en büyük boy implantlar, fasya altına yerleştirilmişti. Bu hastada yapılabilecek her yanlış yapılmıştı. İmplantlar çok büyüktü, orta boy bir implant seçmek gerekiyordu. İmplantlar asimetrik tipte idi. Asimetrik implantları vücut çalışan erkek hastalarda tercih ediyoruz, çünkü bacağa kaslı bir görünüm veriyor. Bence implantların mutlaka kas içine yerleştirilmesi gerekiyor, çünkü en doğal sonucu kas içi yerleşim veriyor. Bu hastada implantlar kasın fasyası (zarı) altına konmuş. Biz hastayı revizyon ameliyatına aldık. İmplantlar orta boy, simetrik tipte implantlarla değiştirildi. Bu kez implantları kas içine yerleştirdik. Yapılabilecek her türlü hatanın yapıldığı bir ameliyattan, her şeyin doğru yapıldığı bir ameliyata... Değişimin bu kadar etkileyici olması doğaldır..


VAKA 9:

Bacak şekillendirme için başvuran kadın hasta. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 2 yıl sonra çekildi. Hasta, çevresindekilerin bacaklarının güzel olduğunu sık sık söylediklerini ve ameliyat olduğunun anlaşılmadığını söylüyordu. Yara iyileşmesi çok iyi olan hastada neredeyse hiç dikiş izi kalmadı.


VAKA 10:

Bacak şekillendirme için başvuran kadın hasta. Orta boy, simetrik tipte implantlar kas içi kondu. Son derece doğal, ameliyat olduğu anlaşılmayan bir sonuç.. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 6 ay sonra çekildi.


VAKA 11:

Bacak şekillendirme için başvuran kadın hasta. Orta boy, simetrik tipte implantlar kas içi kondu. Son derece doğal, ameliyat olduğu anlaşılmayan bir sonuç.. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 2 yıl sonra çekildi.


VAKA 13:

Bacak şekillendirme için başvuran kadın hasta. Orta boy, simetrik tipte implantlar kas içi kondu. Son derece doğal, ameliyat olduğu anlaşılmayan bir sonuç.. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 6 ay sonra çekildi.


VAKA 14:

Bacak şekillendirme için başvuran kadın hasta. Orta boy, simetrik tipte implantlar kas içi kondu. Son derece doğal, ameliyat olduğu anlaşılmayan bir sonuç.. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 6 ay sonra çekildi.


VAKA 15:

Bacak şekillendirme için başvuran kadın hasta. Orta boy, simetrik tipte implantlar kas içi kondu. Son derece doğal, ameliyat olduğu anlaşılmayan bir sonuç.. Ameliyat sonrası fotoğrafları ameliyattan 1 yıl sonra çekildi.


VAKA 16:

Eskiden bayan hastalarda da büyük implantlar kullanıyordum. Tecrübe sahibi oldukça kullandığım implantları biraz daha ufak implantlardan seçmeye başladım; çünkü gördüm ki bacağa yerleştirdiğimiz implantlar, ameliyattan sonra 3-6 ay içinde bacağı biraz daha kalınlaştırıyorlar. Bunun sebebi, büyük ihtimal, kas içine konan implantın kasın üzerini saran kas zarını zamanla gevşemeye ve genişlemeye zorlaması. Kasın zarı aslında esnek olmayan, oldukça sert bir doku; ama kas içi konan implantın baskısıyla zamanla gevşiyor. Bu hasta daha önce bacaklarına yağ enjeksiyonu yaptırmış ve bacak şekillendirme anlamında sonuç alamamış. Sporcu biri olduğundan bacaklarının kaslı görünmesini istiyordu. Kadın olduğundan asimetrik değil de, simetrik ama 160 cc.lik implantlar kullandık. Hasta 1 yıl sonra başka bir ameliyat olmak üzere yine bize başvurdu. Gördük ki geçen bir sene içinde bacakları biraz daha kalınlaşmış. Hasta sporcu olduğundan ve zaten kalın bacak istediğinden görüntüden memnundu. Ben ise sonuçtan biraz rahatsız oldum. Gördüm ki, implantlar zamanla kasın sert zarını gevşetiyor ve bacakların biraz daha kalınlaşmasına yol açıyor. Artık 160 cc. implantı çok nadir kullanıyorum. Daha çok 110 (eurosilicone)-120 (eurosilicone)-140 (sebbin) cc.lik implantları kullanıyorum..

Bu arada çok önemli bir noktaya da dikkatinizi çekeyim. Yukarıdaki paragrafta bahsettiklerim kas içi konan implantlar için geçerli. İmplantlar kas içi konmuşsa zamanla kasın zarını gevşetip, bacağın biraz daha kalınlaşmasına yolaçıyor; ama implantlar kasın içinde olduğunda görüntü son derece doğal oluyor. İmplantın dışarıdan görülmesi imkansızdır. Bazı klinikler bu implantları kasın zarının altına yerleştiriyor. Bu tekniğe yanlış diyemeyiz. İmplantların bu şekilde kas zarı altına yerleştirilebileceği kitaplarda yazar; ama bence bu iyi bir teknik değil. İmplantları kas zarının altına koyarsanız ileriki aylarda kasın zarı yine gevşiyor; ama bu kez implant dışarıdan kabak gibi görülür hale geliyor (çünkü implant kasın içinde değil. üzerinde sadece kas zarı var, kas dokusu yok). Zamanında üye olduğum plastik cerrahlar whatsapp grubunda bazı arkadaşlar kas zarı altına implant koyduklarını ve bunun çok kolay olduğunu yazıyordu. Hatta implantı kasın zarı altına koyarsanız benim patentli disektörümü kullanmanıza bile gerek yoktur. Ben de o arkadaşlara ameliyat ettikleri hastaların 1 yıl sonra geri geleceklerini yazıyordum. İmplantlar kas zarı altına konursa bir süre sonra şu aşağıdaki fotoğraftaki gibi görünür hale geliyor. İmplantların kas zarı altına yerleştirilmesini kesinlikle tavsiye etmiyorum.. Böyle yapan arkadaşlara "İnat etmeyin! Benim disektörümü kullanın ve implantları kas içi yerleştirin" diyorum..

İmplantları bu şekilde kas zarı altına koyan klinikler genellikle implantla birlikte yağ enjeksiyonu da yapacaklarını söylüyorlar. İşte yağ enjeksiyonunu implantın çevresine yapıyorlar, implantın kenarları dışarıdan belli olmasın diye.. Bence tamamen boş bir çaba ve saçma bir teknik. Bu implantların konması gereken yer kas içidir. Yağ enjeksiyonuna falan da gerek yoktur.. Nokta!..


1 - POLİO (ÇOCUK FELCİ) SEKELİ OLAN HASTALAR

VAKA 1:

Polio hastalığından her iki bacağı da etkilenmiş bir hastamız. Sol bacağa 2 implant, sağ bacağa 1 implant yerleştirildi. Tüm ameliyat 2 saat civarında sürdü. Bu ameliyatı yaptığımız yıllarda henüz idil baldır disektörünü geliştirmemiştik. Bugün böyle bir ameliyatı patentli disektörümüz sayesinde 1 saatte bitiriyoruz. Ameliyat sonrası fotoğraflar ameliyattan 1 hafta sonra, hastanın ikinci kontrolünde çekildi.


VAKA 2:

Polio hastalığı sebebiyle sol bacağı ince kalmış bir hasta. Silikon bacak implantı ile kalınlaştırma yapıldı. Ameliyat sonrası fotoğraflar ameliyattan 1 hafta sonra çekildi.Bir süre sonra ameliyat edilen bacak biraz daha kalınlaşmıştır, çünkü konan implant bacağı 6-9 ay içinde biraz daha kalınlaştırıyor. Bu fotoğraflardaki görüntü son hali değildir.


VAKA 3:

Sol bacağı polio hastalığı sebebiyle ince kalmış hasta. Silikon implant ile sol bacağa kalınlaştırma yapıldı. Ameliyat sonrası fotoğraflar ameliyattan 3 ay sonra çekildi.Bir süre sonra ameliyat edilen bacak biraz daha kalınlaşmıştır, çünkü konan implant bacağı 6-9 ay içinde biraz daha kalınlaştırıyor. Bu fotoğraflardaki görüntü son hali değildir.


VAKA 4:

Sağ bacağı poliodan ileri derecede etkilenmiş bir hastamız. Hastanın sağ bacağına 2 implant kondu. İleride implantların değiştirilip (büyütülüp) bacağın biraz daha kalınlaştırılması planlanmıştı, fakat hasta 2. ameliyatını olmaya gerek görmedi. Bu gibi zor polio vakalarında 2, bazen de 3 seans ameliyat tavsiye ediyorum. Her ameliyatta implantlar büyütülüp bacak kalınlığı artırılıyor. Bu hastalarda bacaklar çok ince ve kas dokusu çok sert (fibrotik) oluyor. Bu yüzden bir seferde büyük implantlar yerleştiremezsiniz. Bacağı kalınlaştırmanın 2 yada 3 seansda, bacağı alıştıra alıştıra yapılması gerek, yoksa bir anda konan büyük implantlar bacakta kan dolaşımını zorlaştırabilir.


VAKA 5:

Sağ bacağı polio hastalığından ileri derecede etkilenmiş erkek hasta. Sağ bacağa 2 implant ile bacak şekillendirme yapıldı. Hasta için 1 yıl sonra 2. seans planlanmıştı fakat hasta ikinci ameliyata gelmedi. Bu hastalar genelde ilk ameliyatın sonundaki sonuçtan memnun kalıyor ve 2. ameliyata gelmeyebiliyor. Bana kalsa 2. ameliyatı da yapıp mükemmel bir sonuç alırdım bu hastada.. Hasta ilk ameliyattan sonra şort giyebiliyorsa, plajda kendini rahat hissediyorsa ikinci ameliyata gelmiyor..


VAKA 6:

Sağ bacakta polio sekeli olan kadın hastamız. Sağ bacağa 2 implant kondu. Ameliyat sonrası fotoğrafları, ameliyattan 1 ay sonra çekildi.


VAKA 7:

Sol bacağında polio sekeli olan kadın hasta. Sol bacağa orta boy ve simetrik tipte implant yerleştirildi. Poliolu hastalarda iki bacak arasında simetriyi sağlamak önemli olduğundan implantın hacmini doğru seçmek çok önemlidir. Bu hastalarda öyle bir implant seçilmeli ki, ameliyattan sonra sargıları açtığımızda poliolu bacak, diğer sağlam bacağa göre hala biraz ince kalmalı. İmplant 6-9 ay içinde bacağı biraz daha kalınlaştıracaktır. Bu kalınlaşma payı mutlaka hesaplanmalıdır. Ben implantı öyle bir seçiyorum ki, hemen ameliyattan sonra kısa dönemde poliolu bacak, diğer sağlam bacağa göre biraz ince kalıyor. Hastaya bacağının belli bir noktasından (mesela bir yara izi yada bir benin olduğu noktadan) bacak çevresini mezura ile ölçmesini ve bu ölçümü her ay yapmasını öneriyorum. Hasta, aylar içinde bacağının biraz daha kalınlaştığını görüyor. Bizim için önemli olan 6-9 ay sonraki kalıcı sonuçtur. Bu hastada da implantı doğru seçtiğimizden ameliyattan bir yıl sonra artık iki bacak tam anlamı ile eşitlenmişti.

Bir yılın sonunda kalan dikiş izi..


VAKA 8:

Sol bacağı polio sebebi ile ince kalmış hasta. Hastanın sol bacağı kalçadan itibaren ince idi. Hastanın sağ uyluk kısmına liposuction yapıldı. Alınan yağ sol uyluk çevresine enjekte edildi. Sol bacağa silikon baldır implantı ile büyütme yapıldı. Ameliyat sonrası fotoğraflar ameliyattan 1 ay sonra çekildi.


VAKA 9:

Sol bacağı polio hastalığı yüzünden ince kalmış hasta.. Sol bacağa tek implant koyduk. Ayak bileğine de yağ enjeksiyonu ile kalınlaştırma yaptık. Ameliyattan önce, ameliyattan bir hafta sonra ve ameliyattan bir yıl sonraki görüntüleri..Op. Dr. Oytun İdil    / Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı          Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
GSM: 0 533 569 0649 - 0 505 296 5569         Muayenehane tel: 0 212 296 3656 - 0 505 137 1393