• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

Baldır implantları ile bacak şekillendirme kimlere yapılır?

estetik cerrahi Bu ameliyat, 3 ayrı grup hastaya yapılır.

Çocuk felçli hastalar: Bu hastaların -eğer tek bacak etkilendiyse- iki bacakları arasında çap ve ayak büyüklüğü (ayakkabı numarası) farkı vardır. Etkilenen bacakta baldır kası içine implant yerleştirerek bacaklar arasındaki asimetri giderilebilir. Her iki bacak etkilenmişse her iki bacağa da implant yerleştirilebilir.

İnce bacaklı, çarpık bacaklı bayanlar ve futbolcu bacağı olan erkekler: Bayanların bacakları ince ise, bu halk arasında "çalı bacak" denen durumu oluşturur. Bayanların karşılaştığı diğer bir problem ise baldır bölgesinde iç kısımdaki kasın az gelişmesine bağlı olarak çarpık bacak (O-bacak, parantez bacak) görünümünün oluşmasıdır. Bu durumlarda bacak implantı yerleştirilerek baldır kısımları şekillendirilebilir; iki bacak arasındaki açıklık kapatılır.. Aynı sorun (O bacak yada parantez bacak) erkeklerde de olur; erkeklerde böyle bacak derformitesine futbolcu bacağı denir. Futbolcu bacağı da silikon implant ile düzeltilebilir.

Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar: Baldıra hacmini veren gastrocnemius kası, geliştirmesi zor bir kasdır. Oldukça inatçıdır. Vücut geliştiriciler, vücutlarının diğer kaslarını geliştirse de baldır kasları gelişmeyebilir. Bu durumda baldır kasları içine implant yerleştirilerek bacaklarda istenen görüntüye sahip olunabilir.
Çocuk felci sekeli olan hastalar

estetik cerrahi Çocuk felçli hastalarda, etkilenen bacakda kaslar yeteri kadar gelişmez ve o bacak genellikle zayıf kalır. Gastrocnemius kasının az gelişmesine bağlı olarak baldır çapı, diğer sağlıklı tarafa göre daha azdır. Kas gücü kaybına bağlı olarak yürüyüş de etkilenmiş olabilir, hasta bir bacağını hafifçe sürükleyerek yürüyor olabilir.

estetik cerrahi Bu hastalarda baldır kası içine implant yerleştirilerek, bacaklar arasındaki çap farkı giderilebilir; fakat bunun bacak kaslarındaki güç kaybına faydası olmayacaktır. Yapılan ameliyat sadece görüntüyü düzeltir (bacaktaki güç kaybı düzelmez). Ameliyattan önce etek, şort giyemeyen hastalar, bacakları arasındaki asimetri giderildiğinden desenli çorap, etek yada şort giymeye başlarlar.

estetik cerrahi Bu hastalarda söylenmesi gereken önemli bir nokta şudur: iyileşme dönemi, sadece çarpık bacak yüzünden başvuran, çocuk felci geçirmemiş hastalara göre daha uzun sürer. Bunun, bir çok sebebi vardır. Öncelikle bu hastalarda bazen bir bacağa tek değil, iç ve dış gastrocnemius kasları içine birerden iki implant koymak gerekebilir. Çocuk felcine bağlı olarak zaten kas kitlesi ve gücü azdır. Bir de o felçli bacak içine 2 implant birden yerleştirildiğinde bacak kası, kasın fasyası (zarı) ve cildi iyice gerilecektir. Bu hastaların ameliyat öncesi yürüyüşlerine (ki zaten çocuk felci yüzünden yürüyüşleri normal değildir) kavuşmaları, felçsiz hastalara göre daha uzun sürer. Bazen bu süre 2-3 haftayı bulabilir.

estetik cerrahi Çocuk felçli bazı hastalarda etkilenen bacak, kalçadan itibaren etkilenmiştir ve kalçadan itibaren ince görünür. Ben bu hastalara "Zor polio sekeli hastaları" diyorum. Bu vakalarda kalçadan itibaren tüm bacağı kalınlaştırmak ve diğer bacakla arasındaki asimetriyi dikkat çekmeyecek hale getirmek mümkündür. Bu estetik düzeltme, bir kaç seans yağ enjeksiyonu ve baldıra konan implantların ileride değiştirilmesini gerektirebilir. Bu hastalarda etkilenen bacağın ince olması yanında bir sorun daha vardır: diğer taraftaki sağlam bacağın normalden daha kaslı olması. Hastalar sağlam bacaklarına ağırlılarını vererek yürüdüklerinden sağlam olan tarafta kaslar daha gelişmiştir; bu durum da iki bacak arasındaki asimetriyi artırır. Yine de bu durum düzeltilebilir bir durumdur. Diz üstü kısımda çocuk felcinden etkilenmiş tarafa yağ enjeksiyonu yapılır, diğer bacaktan ise yağ alınır. Dizaltı kısımda ise çocuk felcinden etkilenmiş tarafa baldır implantı ile kalınlaştırma yapılır. Bu ameliyatla ilgili olarak aşağıdaki videoyu izleyiniz:

Videoyu aşağıda görüntüleyemiyorsanız YouTube de izlemek için buraya tıklayınız..
Çarpık bacaklı, ince bacaklı bayanlar

estetik cerrahi Bir çok bayan aslında bu sorundan muzdariptir ama bunun düzeltilebildiğini bilmezler. Bacaklara çarpık görünümü veren, genellikle iki bacağın da iç kısmında bulunan kas kitlesinin yetersiz gelişimidir. Bu durumda iki baldır arasında açıklık kalır ve bu da bacaklara çarpık görünümü verir ('O' bacak yada parantez bacak deformasyonu). Bu sorun yüzünden bayanlar kısa etek giyemez, uzun etek yada pantalonla bacaklarındaki bu görünümü gizlerler. Ameliyatta her iki bacakta, iç baldır kası içine birer baldır implantı koymak sorunu çözer. İki baldır arasındaki açıklı kapanır ve hem bacaklar daha kadınsı görünür hem de çarpık görüntü giderilmiş olur.

estetik cerrahi Baldır kaslarının yetersiz gelişimi, bacakların çok ince kalmasına yolaçar. Bu da, bacaklara çocuksu bir görüntü verir. Bayan, kısa etek yada şort giydiğinde bacakları çocuksu görünecektir. Halbuki baldır kaslarının dolgun olması ve bu dolgunluğun verdiği kıvrımlar, bacaklara daha kadınsı bir görünüm verir. Normalde baldır kısmının çevresi (en geniş yerinden ölçüldüğünde) 34-36 santim olmalıdır. Baldır çevresi 32 santim ve altındaysa, o kişinin bacakları ince denebilir. Ayrıca her iki bacağın, santimi santimine aynı olmasını da beklemeyin. Genellikle iki bacak arasında 2-3 santim fark olur. Bu, normaldir. Bacaklara bakıldığında bu çap farkını göz yakalamıyorsa estetik açıdan önemi yoktur; normal kabul edilir.

estetik cerrahi Bir diğer çarpık bacak sebebi de, bacak kemiklerinde eğrilik olmasıdır. Bacak kemiklerinde (O) şeklinde eğrilik varsa iki bacak arası yine ayrık görünecektir. Bu durum aslında daha çok erkeklerde görülür ve futbolcu bacağı olarak bilinir. Bacak kemiklerindeki eğriliğin düzeltilmesi yerine, baldır implantları ile eğriliğin kamufle edilmesi daha pratik sonuç verecektir (eğri bacak kemiklerinin kesilip düzeltilmesi çok daha büyük, acılı, uzun süren ve riskli bir tedavidir). Her iki baldır iç kısmındaki gastrocnemius kası içine konan birer baldır implantı, iki bacak arasındaki açıklığın kapanmasını ve çarpık bacak görünümünün kaybolmasını sağlar.

estetik cerrahi Bu ameliyattan sonra hastalar genellikle 7-10 gün sonra normal yürüyebilirler.
Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar

estetik cerrahi Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar bilirler; baldır kasları geliştirmeye dirençli kaslardır. Ne kadar çalışılırsa çalışılsın bu kas gelişmeyebilir. Bu durumda silikon baldır implantları ile bacaklar kalınlaştırılabilir. Burada tek özellik, genellikle asimetrik implantların kaslı görünüm verdiğinin unutulmamasıdır. Asimetrik implantlar baldır kısmını daha kaslı gösterir ve bu vakalarda önerilirler..

estetik cerrahi Vücut geliştirme sporu ile uğraşan sporculara baldır implantı ile bacak kalınlaştırma dışında pektoral implant (göğüs kaslarını belirginleştirmek için) ve gluteal implant (popo bölgesini belirginleştirmek için) ameliyatları da yapılır. Bu ameliyatların hepsi genellikle kansız, kısa süren, memnuniyet oranı yüksek ameliyatlardır.

Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087